POZOR - ohrožený druh: Absolvent na trhu práce

25. listopadu 2016 v 14:10 | Laprinečka ;D |  Teď mám slovo JÁ
Při dnešní situaci na trhu práce snad neexistuje horší status než Absolvent. Už podle Úřadu práce je toto ohrožená skupina (plus lidé nad 50let).

Protože jsem zkusila být nezaměstnaná, moc dobře vím, co tohle obnáší.

1. Kde je vůbec odpověď?
V 21. století komunikujeme převážně přes internet. Nabídky na serverech práce jsou také jednou z nejvyhledávanější možností firemních personalistů. Na práci odpovídáte skrz portál práce, přikládáte kompletní životopis. Problém č. 1 je však to, že přesto, že na těchto portálem inzerují téměř všechny firmy,mnoho z nich není schopno na Vaši poptávku ani odpovědět. Několik (skoro většina!) ostravských věhlasných firem se ani neobtěžovala zaslat automatickou odpověď s formulkou "upřednosnitili jsme jiného kandidáta". Slyšela jsem, že je na personalisty kladen velký nárok, co se týče času a oni tak nemají kapacitu na to, aby se někdo věnoval uchazečům o zaměstnání, takže prostě vezmou prvních 5 emailů a zbytek odstraní. Je to pravda?

2. Agentura práce
Slibují nám, že nám najdou práci. Vyřídí první kolo a prezentují nás firmě. Ale? Ozvali se jednou, po příslibu, že teď to sice nevyšlo, ale u každé další nabídky mi HNED dají vědět, se už neozvali. K čemu tedy slouží? K naplnění si kapacit životopisů a mít pěkně tlusté portfolio klientů?

3. Kde je praxe?
Když se hlásím na pozici, je mi jasné, že musím mít odpovídající praxi. V mnoha inzerátech ji požadují a přesně ji specifikují. Avšak na pozici JUNIOR (0-2 roky praxe) popř. na pozice, kde "není potřeba praxe, my Vás zaučíme" se pak na pohovoru dozvíte, že Vaše praxe je vlastně málo. Na pozici JUNIOR by to chtělo alespoň 3 roky, na Specialistu alespoň 5, to že však jako absolvent nedokážete praxi sehnat a vlastně se motáte v kruhu "my Vám práci nedáme, najděte si praxi", prostě nikoho nezajímá a ani neudivuje. Ani rok a čtvrt nebyla u mě nikdy relevantní praxe, jako bych snad za těch 15 měsíců vůbec nebyla schopna se NĚCO naučit.
Různé pracovní stáže jsou většinou málo né-li vůbec placené a tak třeba promrháte dva roky na darmo, když pak jsou dva roky stejně málo :)

4. A výšku máte?
Jak nám všichni říkali, ať jdem na vysokou, jak to je super co? Mám diplom v Managementu lidských zdrojů, ale ani tak mě nikdo nepovažuje za "učenou". Kromě určitých vysokých, které jsou třeba např. právník, doktor atd. snad všichni studujeme něco, čím se v životě nemůžeme uživit :D No co, stále se snažím se dostat do svého oboru i když teď pracuju úplně mimo. Naposled mě vážně pobavilo, když jsem byla ochotná jít níž, než jsou mé ambice a hlásila jsem se na něco jako recepční, že ačkoli moje studia jinde ignorují, zde si mě zase naopak "nemohou jako vysokoškoláka dovolit". Nemluvím ani o tom, kde a za jakých otřesných platových podmínek jsou ostatní vysokoškoláci schopni pracovat jinde.

5. Vlastně nemáme důvod
Jsem velice pozitivní člověk a jen tak mě něco nerozhodí, ale tohle už je vážně přeháňka. V 70% případů mi bylo prostě sděleno "nejste vhodný kandidát", ale to že odpovídám jejich profilu z inzerátu už je vedlejší. Vlastně, proč jsem se vůbec hlásila? Dalším důvodem a zbylými procenty je "jste přesně ta osobnost, kterou hledáme, ale nemáte 5 let praxe, škoda". Ještě o stupínek lepší je to, že pozice, kde mě odmítli a upřednostnili jiného kandidáta, jsou do půl roku znova vypsané. Tak to nevyšlo, hm?

Bude to deset měsíců, co si práci hledám opravdu aktivně a obrážím pohovory. Veškerá energie mi však pomalu ale jistě dochází. Je jasné, že jeden ze sta zaměstnavatelů bude ten osvícený, ale ke stovce jsem se ještě nepropracovala. Ale aby to nebylo úplně tak smutné, co je vlastně super na tom být mladý a absolvovaný? :D

- množství energie
- chuť se naučit novým věcem a hlavně rychlost, jakou nové vědomosti vstřebáváme
- velké ambice
- kreativita
- ideály

Jaké máte zkušenosti Vy? Pište vše, ach přece nejsem sama! :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama